Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum

Informacje

Jak rozwiązać swoje problemy finansowe - wystarczy odwiedzać moją stronę i czytać artykuły a reszta sama przyjdzie.

Linki.

Co decyduje o przyznaniu kredytu

Obecnie banki udzielają kredytów nieco inaczej niż kilka czy kilkanaście lat temu, co powoduje, że znacznie większa ilość osób może sobie na nie pozwolić. Jednakże pomimo tak szerokiej dostępności kredytów, zwłaszcza gotówkowych na niewielkie sumy, nie zawsze można liczyć na jego uzyskanie, odwiedź http://www.kapuchypouszy.pl aby wybrać najkorzystniejszą z ofert.

Pierwszą rzeczą, jaką bierze się pod uwagę, jest przede wszystkim historia kredytowa klienta. Tutaj do weryfikacji służy przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej. Jest to baza, do której trafiają informacje z banków oraz SKOK-ów, dotyczące posiadanych zobowiązań jak również ich spłacania. Widać tam wyraźnie, na jaką sumę zobowiązania klient ma zaciągnięte, ile jeszcze pozostało do spłaty, jaka jest wysokość zobowiązań w skali miesiąca jak również to, czy są regulowane terminowo. Opóźnienia w spłatach, zwłaszcza te powyżej 60 dni są jednym z głównych powodów tego, że klient nie może uzyskać z banku kredytu. Nie jest bowiem wiarygodny, a tak zwane ryzyko kredytowe wzrasta wówczas dość znacznie. Poza tym często takie opóźnienia, zwłaszcza jeżeli ktoś już posiada kilka zaciągniętych zobowiązań, mogą być początkiem tak zwanej spirali kredytowej, czyli sytuacji, w której zaciąga się kolejne zobowiązanie na spłatę bieżących rat. W takiej sytuacji bardzo często po dwóch czy trzech miesiącach znów występują problemy ze spłatą, a w sytuacji gdy klient nie może uzyskać kolejnego kredytu, zaległości zaczynają narastać w coraz szybszym tempie.

Poza opóźnieniami w spłacie zobowiązań dość istotne jest także to, jak dużo miesięcznie klient wydaje na raty kredytów. Sytuacja, w której wysokość rat jest niemalże taka sama jak wysokość dochodów klienta jest niedopuszczalna, grozi bowiem brakiem spłaty zobowiązania. Wiele banków określa minimalną sumę, jaka musi pozostać klientowi miesięcznie na życie po spłacie rat, i jeżeli dochody klienta nie są w wystarczającej wysokości, niestety nie otrzyma on kredytu.

Poza bazą BIK sprawdzana jest także zazwyczaj baza BIG. W niej znajdują się niespłacone zobowiązania inne niż kredyty bankowe. W przypadku osób fizycznych można wpisać dłużnika w sytuacji, gdy zalega na kwotę ponad 200 złotych, w przypadku firm kwota ta wynosi 500 złotych. Mogą to być niezapłacone faktury czy rachunki. Jednak wiele banków w przypadku, gdy klient występuje w takiej bazie automatycznie odmawia przyznania jakiegokolwiek kredytu. Zdarza się, że pomimo tego, że klient nie widnieje w żadnej bazie, bank nie chce przyznać kredytu we wnioskowanej kwocie. Tutaj przyczyną może być właśnie brak historii, przede wszystkim w bazie BIK, która pokazuje, jak klient podchodzi do posiadanych zobowiązań i czy spłaca jest na czas.

 
admin 23 08 17 - 09:15 | | Domyślne