Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum

Informacje

Jak rozwiązać swoje problemy finansowe - wystarczy odwiedzać moją stronę i czytać artykuły a reszta sama przyjdzie.

Linki.

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny to ciekawe pojęcie w sektorze bankowości detalicznej, ponieważ stanowi realną alternatywę dla klasycznego systemu emerytalnego. Z jakiego powodu?

Charakterystyka narzędzia – odwrócony kredyt hipoteczny

W odwróconym kredycie hipotecznym bank detaliczny zobowiązuje się do finansowania właściciela nieruchomości, aż do śmierci. Po zgodnie własność nieruchomości przechodzi na rzecz instytucji finansowej. Dodatkowe środki otrzymane od banki to bardzo często jedyny ratunek przy skromnym budżecie, rencie, niewielkich świadczeniach emerytalnych. Odwrócony kredyt hipoteczny to najlepsze rozwiązanie dla seniorów bezdzietnych, gdzie nie ma konfliktów interesów podczas spraw spadkowych. Do odwróconego kredytu hipotecznego można wprowadzić nieruchomość, w której obecnie mieszkasz, co jest ogromną korzyścią. Pieniądze otrzymane z banku nie podlegają opodatkowaniu, co jest nawet pewnego rodzaju inwestycją. Przy droższych nieruchomościach odwrócony kredyt hipoteczny okazuje się buforem płynności do realizacji różnorodnych projektów.

Najważniejsze zalety rozwiązania dla seniorów

Przy podpisywaniu umowy o odwrócony kredyt hipoteczny nie trzeba się obawiać nagłego wyrzucenia z mieszkania, ponieważ prawne regulacje narzędzia na to nie pozwalają. Do końca życia pozostajesz właścicielem nieruchomości, co często przejawia się w większym psychicznym komforcie funkcjonowania. Niektórzy użytkownicy odwróconego kredytu hipotecznego jednocześnie wynajmują nieruchomość, co prowadzi nawet do podwojenia zysków z tak rozumianej inwestycji. Dla niektórych kredytobiorców odwrócony kredyt hipoteczny to jedyna szansa na pozyskanie dodatkowych środków ze względu na zupełny brak zdolności kredytowej (niewielkie dochody, w których brak systematyczności, sezonowe zatrudnienie na czarno i inne przypadki). Zyskowność odwróconego kredytu hipotecznego rośnie wraz z wiekiem. To narzędzie idealne dla osób w wieku przedemerytalnym (mniej więcej 60 rok życia). Wtedy środki uzyskane od banku stanowią naprawdę duże uzupełnienie budżetu domowego. Nie ma też problemu z ustaleniem, czy chcesz jednorazową, czy comiesięczną wypłatę. Odwrócony kredyt hipoteczny to prawdziwy dochód pasywny, gdzie użytkownik nie ponosi żadnego ryzyka.

Czy istnieją wady odwróconego kredytu hipotecznego?

Najważniejsza wada odwróconego kredytu hipotecznego to ograniczenie faktycznej wartości nieruchomości (z reguły do 50%). Nie może być jednak inaczej, ponieważ bank chce zarobić na podobnej umowie. Ewentualnym spadkobiercom przekażesz natomiast wszystkie rzeczy znajdujące się, np. w mieszkaniu. Spadkobiercy mają również szansę odkupu nieruchomości od banku najczęściej na uzasadnionych ekonomicznie warunkach. Dlaczego zatem nie wystarczy sprzedać nieruchomości, aby uzyskać większą kwotę? To już pytanie mocno indywidualnie. Natomiast większość seniorów posiada w konkretnej nieruchomości wspomnienia, życie towarzyskie. Dochodzi do tego szereg czynników sentymentalnych, niechęć do nagłej wyprowadzki w starszym wieku. Odwrócony kredyt hipoteczny obowiązuje w Polsce od 2014 roku. To narzędzie występujące jedynie w krajach rozwiniętych. W kraju odwrócony kredyt hipoteczny wypada pozytywnie ze względu na ogromne braki w podstawowym systemie emerytalnym. Brak potrzeby udowadniania zdolności kredytowej to prawdopodobnie największy plus tej formy dofinansowania domowego budżetu. Nieruchomość utrzymana jako faktyczna własność do starości pozwala na lepsze manipulowanie finansami, dlatego z perspektywy seniorów warto rozpatrzyć wstrzymanie przepisania mieszkania, aż do wyjaśnienia sytuacji życiowej po faktycznym przejściu na emeryturę.

 
admin 18 07 19 - 15:17 | | Domyślne